Elkészültünk a "Tavaszlesen 2023" környezetismereti vetélkedőnk első fordulójának a kiértékelésével, melyen maximálisan 461 pontot lehetett elérni. Idén az első fordulón 33 csapat vett részt 9 település 10 iskolájából.
A következő fordulóval, azaz a Döntővel kapcsolatos tájékoztató, az eredmények a Döntőbe meghívást nyert csapatok feltüntetésével, valamint az első forduló megoldókulcsa letölthető a honlapunkon a Tavaszlesen vetélkedő oldalán található Letölthető dokumentumoknál.
A vetélkedőnk célkitűzése alapján az első forduló egyben egy iskolánkénti megversenyeztetés is, így a Döntőbe meghívjuk minden iskolából az első fordulón legtöbb pontot szerzett csapatot, amennyiben teljesítette a Döntőn való részvétel minden feltételét (tehát beküldték határidőre a Terepi feladatot is). Ezen felül az abszolút rangsor szerinti legeredményesebb csapatoknak ajánljuk fel a részvételi lehetőséget a Döntőn, a korábbi években kialakult hagyományok alapján a 18 résztvevő csapatban maximalizált keret kitöltése erejéig.
Az első fordulóban elért eredményekről és a továbbjutásról postai levélben is kiértesítjük az iskolákat.
A Döntő 2023. június 7-én, szerdán 9:00 órakor veszi kezdetét a Tiszatáj Közalapítvány kesznyéteni Szamárháti Látogatóközpontjában. Kérjük, hogy a csapatok 15 perccel hamarabb érkezzenek meg a helyszínre, hogy pontosan tartani tudjuk a kezdést! A helyszín Kesznyéten település külterületén, a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzetben fekvő Szamárháti-tanyán található, a megközelítésben segítséget nyújt a honlapunkon található térkép.
A csapat részt vett a "Tavaszlesen 2023" első fordulóján;
A csapat beküldte a terepi feladatként elkészített "Fészekmegfigyelés" megoldását;
A csapat elhozza kitöltve a Népdalgyűjtő lapot (leírását lásd lentebb!) és leadja a helyszínen a Döntő kezdete előtt;
valamint a csapat vállalja a Döntőn való jelenlétet és részvételüket kapcsolattartó pedagógusuk megerősíti 2023.05.30-ig telefonon (30/324 7797) vagy e-mailben (tavaszlesen@tiszatajkozalapitvany.hu) az alábbi adatok megadásával:
- csapatnév, és a csapattagok neve;
- település neve;
- az iskola neve;
- a felkészítő/kapcsolattartó pedagógus neve.
A Döntőre - a résztvevők védelme érdekében - kérjük, hogy csak fertőző betegséggel nem érintett (közösségre veszélyt nem jelentő) egészségi állapotú diákok és kísérőtanárok érkezzenek, köszönjük ebben megértésüket és együttműködésüket!
Kérjük a kapcsolattartó pedagógust, amennyiben időközben kiderül, hogy valamely csapat mégsem tud részt venni a Döntőn, erről haladéktalanul tájékoztatni szíveskedjék, hogy tudjuk, hány résztvevőre számíthatunk!
A csapatok terepi feladatait a második fordulóig kiértékeljük, amelynek eredménye bele fog számítani a Döntőn szerezhető pontszámba.
Az első forduló összes témaköre (ajánlott átnézni alaposan minden témát);
Az év fajai felsorolás szinten,
valamint az év madara, fája, rovara és kétéltűje részletesen is, amelyhez az alábbi forrásokból ajánljuk a felkészülést:
Év madara:
• https://www.mme.hu/2023-ev-madara-barkoscinege
• https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-panbia
• https://www.youtube.com/watch?v=kOwdP0DKtyk
• https://www.youtube.com/watch?v=8B5Hia5kTRM
Év fája:
• https://www.oee.hu/hirek/egyesuleti-hirek/hamarosan-viragzik-az-ev-faja-a-venic-szil
• https://www.turistamagazin.hu/hir/a-venic-szil-lett-az-ev-faja
• https://www.youtube.com/watch?v=2GLLc4uJaS8
Év rovara:
• https://www.rovartani.hu/ev-rovara/az-ev-rovara-2023/
Év kétéltűje:
Békahangok felismerése
Hangminták a gyakorlásához (kattints az alábbiakban a faj nevére, és meghallgathatod a hangját!):
barna ásóbéka, barna varangy, erdei béka, gyepi béka, kecskebéka, mocsári béka, vöröshasú unka, zöld levelibéka, zöld varangy;
A Kesznyéteni Tájvédelmi Körzet (általános tudnivalók, jellegzetes élőhelyek, élővilág, stb.), ajánlott irodalom:
https://www.bnpi.hu/hu/kesznyeteni-tajvedelmi-korzet
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kesznyéteni_Tájvédelmi_Körzet
információs kiadványok;
Általános fajismeret;
Gyűjtőfeladat:
Minden csapat gyűjtsön össze 4 olyan magyar népdalt (vigyázat, kifejezetten népdalokról szól ez a feladat, azaz nótát, műdalt, lakodalmast, popslágert, konkrét szerző által írt dalt stb. nem fogadunk el!), amelyet el tudnak énekelni ÉS amelyben valamilyen ló vagy lovak kerülnek megemlítésre. A csapatok a Döntőre hozzák magukkal a kitöltött Népdalgyűjtő lapot (letölthető a honlapról), mely tartalmazza a dalok címét (azaz első sorát), valamint annak a versszaknak a szövegét, melyben a lóról vagy lovakról van szó. A dalszövegben aláhúzással is jelöljék a megtalált lovat.
A kitöltött Népdalgyűjtő lapot;
Tollat;
A Döntőn a csapatok számítsanak terepi feladatokra is, amelyeket esős időben is megtartunk, ezért ennek megfelelő öltözetben és lábbeliben jöjjenek a diákok!
Innivalót vagy poharat.
A vetélkedés a délutáni órákig is elhúzódhat. A feladatok megoldása és kiértékelése általában kb. 3-4 órát vesz igénybe. A Döntőn minden résztvevőt meghívunk egy ebédre, és ezt követi az eredményhirdetés. A rendezvény befejezésének pontos időpontját nehéz előre megadni.
A Sajó és Tisza áradásakor és magas vízállásakor általában szüneteltetik a kompok közlekedését, valamint árvíz esetén lezárásra kerül a Tiszaújváros(-Sajóörös) és Kesznyéten közötti műút is. Az indulást megelőzően mindenképp ajánlott tájékozódni az útvonalak járhatóságáról az utinform.hu oldalon, illetve az illetékes közútkezelőnél (telefon: 46/819381).
Várjuk a kapcsolattartó pedagógusok visszajelzését!
Eredményes felkészülést kívánunk! Találkozunk a Döntőn!