A Tiszatáj Környezet- és Természetvédelmi Közalapítványt 1995-ben alapította a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (a BirdLife International magyarországi partnerszervezete), valamint Tiszadob Nagyközség Önkormányzata.
A Közalapítvány alapító okiratban lefektetett célja:
A Közalapítvány létrejöttének célja "a Tisza-völgy és tájtörténetileg hozzákapcsolódó területek, valamint az Északi-középhegység térségének természeti értékei feltárásával, megóvásával és megismertetésével kapcsolatos feladatok, továbbá az egészséges emberi környezet kialakítása érdekében szükséges tennivalók szervezésével kapcsolatos feladatok ellátásának segítése, szervezése és megvalósítása."
1. Természetvédelmi kezelés
A Közalapítvány vizes élőhelyek, alföldi és hegyvidéki gyepek, erdők, szántók természetvédelmi kezelését végzi. Ezek nagyobb része a tulajdona, kisebb része bérleménye. Területeinek egy részét más, tájgazdálkodást végző természetvédelmi szervezet, helyi gazdálkodó számára kezelésbe adta. Fő tájmegőrző tevékenysége az alföldi gyepterületek, különösen az ártéri gyepek kezelése a Pannon biogeográfiai régióban jellemző őshonos állatfajok legeltetésével és a vizes élőhelyek, kaszálók kezelése révén.
2. Agrár-környezetgazdálkodási mintagazdaság
A Közalapítvány saját kezelésében lévő területek esetében a célunk olyan „agrár-környezetgazdálkodási mintagazdasági” tevékenység folytatása, amely során egyrészről kikísérletezzük a természeti értékek megóvását leginkább szolgáló módszereket, és ezeket politikai és szakmai döntéshozók, pl. az agrár-környezetgazdálkodási programok kidolgozói számára hozzáférhetővé tesszük, másrészről ezen eljárásokat bemutatjuk a tájfenntartó gazdálkodás iránt érdeklődőknek.
3. Ökoturizmus, látogatóközpont
A közalapítvány a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzet szívében, a mintagazdaság részeként egy látogató központot, és egy tanösvényt működtet. A tájmegőrző tevékenység eredményeként kialakult magas biodiverzitás és az őshonos állatfajok jelenléte lehetőséget biztosít a természeti értékek és a természetbarát gazdálkodási módok turisztikai bemutatására. A látogatók zöme a tanuló ifjúságból, kikapcsolódni vágyó családokból - ahol gyakran 3 generáció jön együtt- és a tájgazdálkodás iránt érdeklődő gazdákból áll. A látogatók éves száma meghaladja az ezer főt.
4. Térségi együttműködések
A közalapítvány tagja annak az országos hálózatnak, amelyet 5 hasonló profilú közalapítvány hozott létre 2011. évben. A hálózat tagjainak területei lefedik Magyarország fő természetes élőhelytípusainak mindegyikét/legtöbbjét. Az együttműködés révén összegyűlt szakmai tudás megosztásával hasonló szervezetek gazdálkodási és természetvédelmi munkáját segítjük Magyarországon és annak határain túl is.
ATiszatáj Közalapítvány fennállása óta szorosan együttműködik a térség önkormányzataival, önkormányzati társulásaival, LEADER egyesületeivel, gazdaszervezeteivel, vállalkozóival. Az együttműködés elméleti és gyakorlati természetvédelmi és mezőgazdasági témákra terjed ki.
Közalapítványunk részt vett a Tiszatér és a Dél-borsodi kistérségek térségfejlesztési koncepcióinak a kidolgozásában, azokban a mezőgazdasággal összhangban álló tájgazdálkodás, a természet- és környezetvédelem szempontrendszerének érvényesítésében. Az ezen társulásokhoz kötődő Dél-borsodi Leader Egyesület, és a Tiszatér Leader Egyesület tagjaként is tartja a kapcsolatot a helyi lakossággal, vállalkozókkal, önkormányzatokkal.
A térség lakói számára tematikus, illetve nyílt napokat, konferenciákat szervezünk.
A képviselőnkön keresztül részt veszünk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara munkájában. Itt főleg a természetvédelem és a tájgazdálkodás témakörében végzünk tanácsadási tevékenységet, és képviselőnk részt vesz a gyepgazdálkodási munkacsoport munkájában.
A természet ihlette művészet keretében fotó, festmény és népművészeti kiállításokat rendezünk a működési terület önkormányzatainál.
5. Természetvédelmi oktatás
Az óvodáktól a felsőoktatásig fogadunk csoportokat a korosztályuknak megfelelő, de a természetvédelemre, tájgazdálkodásra alapozott programokkal.
Több felsőoktatási intézménnyel is kapcsolatban állunk, illetve a Debreceni Egyetem kihelyezett tanszéke a közalapítvány, amely révén terepi gyakorlatok, szakdolgozatírás és tudományos kutatás céljából is érkeznek hozzánk egyetemi hallgatók.
2007 óta minden évben megrendezzük a "Tavaszlesen" című többfordulós környezet- és hagyományos gazdálkodás ismereti vetélkedősorozatunkat felső tagozatos diákok számára.
A Közalapítvány szakmailag és anyagilag szintén támogatja a mára nemzetközivé terebélyesedett Természetvédelmi és Ornitológiai Tábort, amely már több mint 40 éve kerül megrendezésre több száz résztvevővel.
Közalapítványunk közösségi programok szervezésével is igyekszik megismertetni a Látogatóközpontot és a szervezet tevékenységeit a nagyközönséggel.
1. Szakmai Konferenciák
A látogató központunkban, vagy a Tiszadobi Andrássy Kastélyban évente megrendezünk egy konferenciát, amely a természetvédelem és a tájgazdálkodás egy-egy aktuális témakörét járja körül neves szakmai előadók bevonásával. A meghívottak civil és hivatásos természet- és környezetvédők, gazdálkodók, önkormányzatok, helyi politikusok és lakosok.
2. Tematikus nap
Évente rendezünk egy-egy tematikus napot is, amelyen egy-egy állatcsoport jelentőségére, védelmére hívjuk fel a figyelmet. Ilyenek voltak például a denevérek, a fecskék, a kétéltűek, illetve 2022-ben a gyurgyalagok. Az utóbbi esetben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület helyi csoportjának tagjaival közös akcióban a közalapítvány tulajdonában lévő homokbányában helyrehoztuk a költőüregeknek helyt adó homokfalat.
3. Tavaszi Nagytakarítás és Családi Nap
A Föld napja tiszteletére, valamint a népi hagyományok felelevenítéseként minden évben a Föld Napjához kötődően rendezzük meg, amelyre szeretettel várjuk mindazokat, akik szívesen részt vennének egy kis közösségi munkában, a Látogatóközpontnak és környezetének a kicsinosításában, vagy akár csak szeretnének megismerkedni a hellyel és eltölteni egy kellemes napot kint a szabadban.
4. Szamárháti Pásztorételfőző Viadal
2013 óta rendezzük meg a Látogatóközpontban, amelynek célja az alföldi pusztákhoz kötődő pásztorhagyományok ápolása, ehhez kapcsolódóan főzőverseny keretében a már-már feledésbe merült tradicionális pásztorétkek felelevenítése, megismertetése és továbbadása az újabb generációk számára.